AP SSC 10th Class Maths Solutions Chapter 10 Mensuration Ex 10.3

AP State Syllabus SSC 10th Class Maths Solutions 10th Lesson Mensuration Exercise 10.3

10th Class Maths 10th Lesson Mensuration Ex 10.3 Textbook Questions and Answers

Question 1.
An iron pillar consists of a Cylindrical portion of 2.8 m. height and 20 cm. in diameter and a cone of 42 cm. height surmounting it. Find the weight of the pillar if 1 cm3 of iron weighs 7.5 g.
Answer:
Volume of the iron pillar = Volume of the cylinder + Volume of the cone
Cylinder:
AP SSC 10th Class Maths Solutions Chapter 10 Mensuration Ex 10.3 1
Radius = \(\frac{d}{2}\) = \(\frac{20}{2}\) = 10 cm
Height = 2.8 m = 280 cm
Volume = πr2h
= \(\frac{22}{7}\) × 10 × 10 × 280
= 88000 cm3
Cone:
Radius ‘r’ = \(\frac{d}{2}\) = \(\frac{20}{2}\) = 10 cm
height ‘h’ = 42 cm
Volume = \(\frac{1}{3}\)πr2h
= \(\frac{1}{3}\) × \(\frac{22}{7}\) × 10 × 10 × 42
= 4400 cm3
∴ Total volume = 88000 + 4400 = 92400 cm3
∴ Total weight of the pillar at a weight of 7.5 g per 1 cm3 = 92400 × 7.5
= 693000 gms
= \(\frac{693000}{1000}\) kg
= 693 kg.

AP SSC 10th Class Maths Solutions Chapter 10 Mensuration Ex 10.3

Question 2.
A toy is made in the form of hemisphere surmounted by a right cone whose circular base is joined with the plane surface of the hemisphere. The radius of the base of the cone is 7 cm. and its volume is 3/2 of the hemisphere. Calculate the height of the cone and the surface area of the toy correct to 2 places of decimal.
(Take π = \(3 \frac{1}{7}\))
Answer:
AP SSC 10th Class Maths Solutions Chapter 10 Mensuration Ex 10.3 2
Given r = 7 cm and
Volume of the cone = \(\frac{3}{2}\) volume of the hemisphere
\(\frac{1}{3}\)πr2h = \(\frac{3}{2}\) × \(\frac{2}{3}\) × πr3
∴ h = 3r
= 3 × 7 = 21 cm
Surface area of the toy = C.S.A. of the cone + C.S.A. of hemisphere
Cone:
Radius (r) = 7 cm
Height (h) = 21 cm
Slant height l = \(\sqrt{r^{2}+h^{2}}\)
= \(\sqrt{7^{2}+21^{2}}\)
= \(\sqrt{49+441}\)
= √490
= 22.135 cm.
∴ C.S.A. = πrl
= \(\frac{22}{7}\) × 7 × 22.135 = 486.990 cm2
Hemisphere:
Radius (r) = 7 cm
C.S.A. = 2πr2
= 2 × \(\frac{22}{7}\) × 7 × 7
= 308 cm2
C.S.A. of the toy = 486.990 + 308 = 794.990 cm2

Question 3.
Find the volume of the largest right circular cone that can be cut out of a cube whose edge is 7 cm.
Answer:
Radius of the cone with the largest volume that can be cut out from a cube of edge 7 cm = \(\frac{7}{2}\) cm
AP SSC 10th Class Maths Solutions Chapter 10 Mensuration Ex 10.3 3
Height of the cone = edge of the cube = 7 cm
∴ Volume of the cone V = \(\frac{1}{3}\)πr2h
= \(\frac{1}{3}\) × \(\frac{22}{7}\) × \(\frac{7}{2}\) × \(\frac{7}{2}\) × 7
= 89.83 cm3.

AP SSC 10th Class Maths Solutions Chapter 10 Mensuration Ex 10.3

Question 4.
A cylindrical tub of radius 5 cm and length 9.8 cm is full of water. A solid in the form of right circular cone mounted on a hemisphere is immersed into the tub. The radius of the hemi¬sphere is 3.5 cm and height of cone outside the hemisphere is 5 cm. Find the volume of water left in the tub. (Take π = \(\frac{22}{7}\))
Answer:
AP SSC 10th Class Maths Solutions Chapter 10 Mensuration Ex 10.3 4
The tub is in the shape of a cylinder, thus
Radius of the cylinder (r) = 5 cm
Length of the cylinder (h) = 9.8 cm
Volume of the cylinder (V) = πr2h
= \(\frac{22}{7}\) × 5 × 5 × 9.8
Volume of the tub = 770 cm3.
Radius of the hemisphere (r) = 3.5 cm
Volume of the hemisphere = \(\frac{2}{3}\)πr3
= \(\frac{2}{3}\) × \(\frac{22}{7}\) × 3.5 × 3.5 × 3.5
= \(\frac{22 \times 12.25}{3}\)
= \(\frac{269.5}{3}\)
Radius of the cone (r) = 3.5 cm
Height of the Cone (h) = 5 cm
Volume of the cone V = \(\frac{1}{3}\)πr2h
= \(\frac{1}{3}\) × \(\frac{22}{7}\) × 3.5 × 3.5 × 5
= \(\frac{192.5}{3}\)
Volume of the solid = Volume of the hemisphere + Volume of the cone
= \(\frac{269.5}{3}\) + \(\frac{192.5}{3}\) = \(\frac{462}{3}\) = 154 cm3
Now, when the solid is immersed in the tub, it replaces the water whose volume is equal to volume of the solid itself.
Thus the volume of the water replaced = 154 cm3.
∴ Volume of the water left in the tub = Volume of the tub – Volume of the solid = 770 – 154 = 616 cm3.

AP SSC 10th Class Maths Solutions Chapter 10 Mensuration Ex 10.3

Question 5.
In the adjacent figure, the height of a solid cylinder is 10 cm and diameter 7 cm. Two equal conical holes of radius 3 cm and height 4 cm are cut off as shown in the figure. Find the volume of the remaining solid.
AP SSC 10th Class Maths Solutions Chapter 10 Mensuration Ex 10.3 5
Answer:
Volume of the remaining solid = Volume of the given solid – Total volume of the two conical holes
Radius of the given cylinder (r) = \(\frac{d}{2}\) = \(\frac{7}{2}\) = 3.5 cm
Height of the cylinder (h) = 10 cm
Volume of the cylinder (V) = πr2h
= \(\frac{22}{7}\) × 3.5 × 3.5 × 10
= \(\frac{2695}{7}\)
= 385 cm3.
Radius of each conical hole, ‘r’ = 3 cm
Height of the conical hole, h = 4 cm
Volume of each conical hole,
V = \(\frac{1}{3}\)πr2h = \(\frac{1}{3}\) × \(\frac{22}{7}\) × 3 × 3 × 4
= \(\frac{792}{21}\)
= \(\frac{264}{7}\)
Total volume of two conical holes = 2 × \(\frac{264}{7}\) = \(\frac{528}{7}\) cm3
Hence, the remaining volume of the solid
AP SSC 10th Class Maths Solutions Chapter 10 Mensuration Ex 10.3 8

Question 6.
Spherical marbles of diameter 1.4 cm. are dropped into a cylindrical beaker of diameter 7 cm., which contains some water. Find the number of marbles that should be dropped into the beaker, so that water level rises by 5.6 cm.
Answer:
Rise in the water level is seen in cylindrical shape of Radius = Beaker radius
= \(\frac{d}{2}\) = \(\frac{7}{2}\) = 3.5 cm
AP SSC 10th Class Maths Solutions Chapter 10 Mensuration Ex 10.3 6
Height ‘h’ of the rise = 5.6 cm.
∴ Volume of the ‘water rise’ = πr2h
= \(\frac{22}{7}\) × 3.5 × 3.5 × 5.6
= \(\frac{22 \times 12.25 \times 5.6}{7}\)
= 215.6
Volume of each marble dropped = \(\frac{4}{3}\)πr3
Where radius r = \(\frac{d}{2}\) = \(\frac{1.4}{2}\) = 0.7 cm
∴ V = \(\frac{4}{3}\) × \(\frac{22}{7}\) × 0.7 × 0.7 × 0.7
= 1.4373 cm3
∴ Volume of the ‘rise’ = Total volume of the marbles.
Let the number of marbles be ‘n’ then n × volume of each marble = volume of the rise.
n × 1.4373 = 215.6
= \(\frac{215.6}{1.4373}\)
∴ Number of marbles = 150.

AP SSC 10th Class Maths Solutions Chapter 10 Mensuration Ex 10.3

Question 7.
A pen stand is made of wood in the shape of cuboid with three conical depressions to hold the pens. The dimensions of the cuboid are 15 cm by 10 cm by 3.5 cm. The radius of each of the depression is 0.5 cm and the depth is 1.4 cm. Find the volume of wood in the entire stand.
AP SSC 10th Class Maths Solutions Chapter 10 Mensuration Ex 10.3 7
Answer:
Volume of the wood in the pen stand = Volume of cuboid – Total volume of three depressions.
Length of the cuboid (l) = 15 cm
Breadth of the cuboid (b) = 10 cm
Height of the cuboid (h) = 3.5 cm
Volume of the cuboid (V) = lbh = 15 × 10 × 3.5 = 525 cm3.
Radius of each depression (r) = 0.5 cm
Height / depth (h) = 1.4 cm
Volume of each depressions V = \(\frac{1}{3}\)πr2h
= \(\frac{1}{3}\) × \(\frac{22}{7}\) × 0.5 × 0.5 × 1.4
= \(\frac{7.7}{3 \times 7}\) = \(\frac{1.1}{3}\) cm3
Total volume of the three depressions = 3 × \(\frac{1.1}{3}\)
= 1.1 cm3
∴ Volume of the wood = 525 – 1.1 = 523.9 cm3

AP SSC 10th Class Maths Textbook Solutions